۱۳۸۶ اسفند ۲۳, پنجشنبه

فن زنده ماندن - آتش و پناهگاه -

ضلع سوم تهیه آتش و پناهگاه

داستانی را شروع کرده بودم . نوشته بودم که شما در منطقه ایی ناشناس در وسط کویر یا جنگل از یک تور گردشی جا مانده اید و وسایل زیادی برای زنده ماندن ندارید . برایتان در دو پست قبلی نوشتم که به روش هایی آب می توانید بدست آورید و سیراب شوید و با استفاده از شیوه هایی جهت یابی کنید و مسیر بر گشت به خانه یا اولین آبادی یا شهر یا جاده را پیدا کنید . بعد از یک روز پیاده روی اکنون شب شده و شما برای ایمن بودن از سرما و حیوانات درنده نیاز به تهیه آتش و در صورت امکان پیدا کردن پناهگاه دارید تا تجدید قوا نمائید.

شرایط پناهگاه

محلی که به عنوان پناهگاه انتخاب می کنید باید دارای شرایطی باشد . این شرایط از محیطی به محیط دیگر فرق می کند اما به طور کلی هر پناهگاه باید شامل این ویژگی ها باشد :

اول : پشت به باد باشد و یا حفاظی در برابر باد داشته باشد .
دوم : به منبع آب در صورت وجود نزدیک باشد
سوم : به منبع غذایی در صورت وجود نزدیک باشد
چهارم : به محلی برای جمع کردن چوب برای تهیه آتش نزدیک باشد
پنجم : در صورت نداشتن سرپناه قابلیت پوشیده کردن داشته باشد مانند چاله هایی که در کویر می توان کند یا سنگهایی که به شکل دایره میتوان روی هم چید .
ششم : محلی که انتخاب می کنید تا پناهگاه شما باشد را تمیز کنید و محلی مناسب تهیه کنید .
هفتم : از محل های خیس و نمدار دوری کنید .
هشتم : اگر در مناطقی که امکان بارندگی در آن وجود دارد قرار دارید در زمین دور محل استقرارتان به وسیله سنگ یا چوب یک راه آب ولو باریک بکنید تا آب را هدایت کند و آب زیرتان نرود .
نهم : زیر خودتان را با استفاده از کیاهان خشک منطقه فرش کنید و روی آن را با پلاستیک یا برزنت بپوشانید .
دهم : به ایجاد یک اتش در اطراف خود اکتفا نکنید و دور تا دور خودتان آتش درست کنید ، فقط مواظب باشید خودتان را آتش نزنید.

تهیه آتش

درست کردن اتش از چند جهت برای شما ضروریست . آتش علاوه بر روشنایی و گرما بخشی باعث حفط انرژی بدن و نسوختن کالری در هوای سرد و حفظ و مدیریت انرژی فرد می شود . جدای از مسائل جسمی وجود آتش از لحاظ روانی کمک زیادی به فرد می کند و او را از لحاظ روحی نگه می دارد .

نکاتی درباره تهیه آتش :

برای تهیه آتش می توانید از پشکل و مدفوع حیوانات استفاده کنید .

صمغ درختان مخصوصا درخت کاغ بسیار خوب آتش می گیرد .

آتش زدن کبریت در باد را تمرین کنید

همانطور که در کتابهای علوم دبستان خوانده اید اتش تحت تاثیر مثلث سه گانه ماده سوختنی ، حرارت و اکسیژن بدست می آید . با توجه به همین درس قدیمی می توانید آتش بدست آورید . چند طریقه چیدمان چوب برای تهیه آتش می توان در نظر گرفت مانند خیمه سرخپوستی ، اتش بر روی دو خط ضربدری ، و برفی و ... که برای فهمیده شدن هر کدام از آنها توجه شما را به عکسهای زیر جلب می کنم :
با گردش هوا از حفره ضربدری شکل آتش بهتری بدست می آید

با قرار دادن یک لایه چوب زیر آتش هم چوبهای زیری خشک می شود و هم امکان تهیه آتش در برف وجود دارد .تهیه آتش به وسیله عدسی محدب

در صورت در اختیار داشتن یک عدسی میتوانید به راحتی با استفاده از نور خورشید صاحب آتش شوید . چوبهای نازک و علفهای خشک یا تکه های کاغذ و مقوا به راحتی و به سرعت آتش می گیرند . کافیست با استفاده از عدسی نور خوشید را در یک نقطه از آن متمرکز کنید .
در صورتی که عدسی محدب در اختیار ندارید می توانید با یک لیوان یا ظرف شیشه ایی که اندکی آب در ته آن وجود دارد یک عدسی بسازید و مطمئن باشید که به درستی نقش یک عدسی را برایتان بازی می کند .
تهیه آتش در محل های خیس

در صورتی که یک فشنگ در اختیار داشته باشید می توانید با خارج کردن مرمی از سر گلوله باروت داخل آن را تخلیه کرده و از باروت برای تهیه آتش استفاده کنید . باروت نباید خیس شود .

تهیه آتش با استفاده از اصطکاک چوب

دو چوب را با استفاده از یک کمان کوچک با سرعت و به طور ممتد برای دقایقی طولانی روی هم می لغزانیم . جنس چوب زیرین نرم و جنس چوب مته نیمه سخت باید باشد . در کنار محل اصطکاک باید پوشال و علف خشک که به راحتی مشتعل میشوند قرار دهیم و آنقدر این کار را ادامه دهیم که پوشال شروع به دود کردن کند سپس باید پوشال را فوت کرده تا آتش بگیرد . اکنون شما آتش دارید و می توانید شب را در کنار آتش و با خیال راحت از عدم حمله حیوانات وحشی صبح کنید و احیانا غذایی که بدست آورده اید را بپزید .فن بعدی زنده ماندن تهیه غذا ، شناسایی گیاهان خوراگی و طریقه شکار حیوانات و پوست کندن و پختن آنهاست که در پستی دیگر به آن خواهم پرداخت .