۱۳۸۶ اسفند ۳, جمعه

فن زنده ماندن - جهت یابی -طبق فرضی که در پست قبلی در نظر گرفته بودیم قرار بر این بود که شما در بیابان یا جنگل گم شده باشید . در اولین ضلع مربع زنده ماندن ، تهیه آب در شرایط سخت را برایتان نوشتم که خوشبختانه مورد توجه دوستان قرار گرفت . حالا دوباره آن داستان گم گشته ی خودمان را پیگیری می کنیم .
شما بعد از گم شدن و جدا ماندن از جمع خودتان توانستید که مایع حیات یا همان آب را بدست آورید . در حرکت دوم شما باید از جای خود حرکت کنید و خودتان را به محدوده موقعیتی که فکر می کنید درست است برسانید اما قصد دارید که به کدام سمت حرکت کنید ؟ شهر و آبادی ، زمین بی خطر و خطرناک هر یک در کدام جهت شما قرار دارند ؟
برای پاسخ دادن به این سوالات شما باید بتوانید یکی از جهات اصلی را پیدا کنید .برای پیدا کردن جهات به طور معمول از قطب نما استفاده می شود اما قبلا با شما قرار گذاشته بودم که جیب شما از هر وسیله کمکی خالیست پس قطب نما بی قطب نما ! با این حال اصلا نگران نباشید شما به آسانی و به روشهای بسیار بسیار زیادی که فکرش را هم نمی توانید بکنید قادر به جهت یابی خواهید بود . این خیلی بدیهی است که اگر شما رو به شمال بایستید سمت راست شما مشرق و سمت چپ شما مغرب است و جنوب در پشت سر شما قرار گرفته است . پس در اولین قدم شما باید که یکی از جهات اصلی را تعیین کنید .
جهت یابی به کمک خورشید :
خورشید همانطور که می دانید از مشرق طلوع می کند ، در میان روز که در وسط آسمان است در جنوب است و شامگاهان هنگام غروب به مغرب می رسد . اگر در هنگام طلوع طوری بایستیم که دست راست ما به طرف خورشید باشد : دست راست شرق ، دست چپ غرب و صورت ما رو به شمال و پشت سرمان رو به جنوب خواهد بود .

جهت یابی به کمک ستاره قطبی :
الف ) به کمک دب اکبر

در شب می توان از ستاره قطبی برای پیدا کردن سمت شمال استفاده نمود . برای این منظور باید ابتدا صور هفت برادران ( دب اکبریا همان خرس بزرگ ) را پیدا کنید . همانطور که در شکل شماره دو میبینید خرس بزرگ به شکل آب گردان یا ملاقه است .اگر فاصله دو ستاره واقع در انتهای آب گردان ، در سمتی که آب از ملاقه بیرون می ریزد را به اندازه پنج برابر امتداد دهیم به ستاره قطبی که همان سمت شمال است خواهیم رسید .
ب ) به کمک ذات الکرسی
ستارگان صور دات الکرسی بشکل حرف ام انگلیسی هستند . ستاره قطبی در وسط ستارگان دات الکرسی و هفت برادران قرار گرفته است .


جهت یابی به کمک هلال ماه :
در نیمه اول ماه قمری بر آمدگی هلال ماه به طرف مغرب است و در نیمه دوم برآمدی آن رو به مشرق . اگر چه این روش خیلی دقیقی نیست اما به طور حدودی می تواند شما را یاری دهد . اگر از بالای هلال ماه یک خط رو به پایین بکشید و شکل پی انگلیسی تشکیل دهد این یعنی که شما در نیمه اول ماه قمری قرار دارید و برآمدگی پی به سمت مغرب است و اگر امتداد خط فرضی از وسط ماه با هلال شکل کیو انگلیسی را بسازد در نیمه دوم ماه قمری قرار دارید و برامدگی حرف کیو به سمت مشرق می باشد .

روش ساختن قطب نمای اضطراری :
شما در هر مکان با در دست داشتن یک قطعه کوچک فلزی از جنسی مانند فولاد یا آهن مانند سوزن یا میخ و یک کاسه آب و یک عدد باتری می توانید جهت شمال را تعیین کنید . برای ساختن یک قطب نما شما به یک کاسه یا تشت پر از آب و یک جسم که روی آب معلق بماند و در آن فرو نرود مانند چوب پنبه یا برگ درختان و یک عدد سوزن یا میخ نیاز دارید . سیمی را دور قطعه فلزی بپیچید و دو سر آن را به باتری وصل کنید . دقایقی این کار را ادامه دهید . برگ درخت یا چوب پنبه را روی سطح آب می گذارید و سوزن یا میخ مغناطیسی شده را روی برگ قرار دهید و دقایقی صبر کنید تا حرکت و چرخش جسم معلق ثلبت شود . نوک سوزن شما را به سمت شمال رهنمون می سازد .
البته این روش بیشتر به عنوان کار دستی برای مدرسه فرزندتان میتواند مورد استفاده قرار گیرد !!

جهت یابی از طریق رودخانه ها :
در نیمکره شمالی اغلب رودخانه ها به سمت جنوب در حرکت هستند اگر چه این یک اصل ثابت نیست به عنوان مثال رودخانه نیل که در نیمکره شمالی است به دریای مدیترانه که در شمال است میریزد
جهت یابی از طریق حیوانات و گیاهان منطقه ای :
الف ) مورچه ها معمولا در جایی که سوراخ ورودی خانه شان قرار دارد خاک لانه خود را در جهت مشرق که جهت طولو.ع خورشید است بیرون می ریزند و برامدگی کوچکی برای ایجاد سایه ایجاد می کنند .
ب )دارکوب ها و سنجاب ها از سوراخ هایی در درختان که رو به مشرق است برای زندگی استفاده می کنند .
ج )برگهای اکالیپتوس که در مناطق بیابانی می روید در جهت شمالی - جنوبی است .
د ) درختی به نام نخل رهنوردان* وجود دارد که محور شاخه‌هایش شرقی-غربی می باشد .
Traveler’s Palm*
جهت یابی به وسیله تنه بریده شده درختان :


هنگامی که درختی را می برید مجموعه دوایری را مشاهده می کنید که به وسیله آنها نه تنها می توانید سن درخت را تشخیص دهید بلکه می توانید جهت یابی نیز بکنید . خطوط دوایر در قسمتی به هم نزدیک تر و در قسمتی از هم دور تر است . در قسمتی که به هم نزدیک تر است نشانگر جهت شمالی است و در سمتی که فاصله خطوط دوایر از هم دور است نشانگر جهت جنوبیست .
جهت یابی از روی قبله :
برای محل هایی که در مناطق مسلمان نشین مانند کشورمان واقع شده می توان توسط جهت قبله ، شمال و جنوب را تشخیص دهیم .
الف )محراب مسجد: محراب مساجد به طرف قبله است. در نمازخانه‌ها هم معمولاً جهت قبله مشخص شده است.

ب ) قبرستان : مسلمانان همیشه میت را روی دست راست در قبر به سمت قبله می خوابانند . پس اگر شما به گونه ایی بایستید که نوشته‌های سنگ قبر را به درستی مبخوانید، سمت چپ‌ شما قبله است.

ج ) دستشویی: مسلمانان رو به قبله عمل گلاب به روتون را انجام نمیدهند ، به همین علت غالبا توالت‌ها را عمود بر قبله بنا می کنند. این هم -در جایی که ساخت و ساز اسلامی رعایت شده باشد- به ما کمک می کند

احساس می کنم که چند روش دیگر هم هست اما فعلا همین برای این پست کافیست . آآآآآآآآآآآآآم م م مم ( این صدای خمیازه بود )